Potas - dlaczego jest tak ważny dla naszego organizmu?

    Potas (K) jest jednym z najważniejszych makroelementów w organizmie człowieka, zatem warto wiedzieć o nim kilka przydatnych informacji, którymi postanowiłam się z Wami podzielić. :)
     Nadmiar potasu jest wydalany z naszego organizmy razem z moczem, dlatego nie należy się martwić, że można go w jakikolwiek sposób "przedawkować" - oczywiście pod warunkiem, iż nasze nerki funkcjonują prawidłowo i nie stosujemy nadmiaru suplementów diety. Prawie 90% zasobów potasu znajduje się we wnętrzu komórek, znajduje się również w kościach oraz sokach trawiennych, zatem wpływa na równowagę kwasowo-zasadową, układ nerwowy, pracę mięśni, mózgu, oraz reguluje gospodarkę wodną organizmu.

     Produkty, które zawierają najwięcej potasu to przede wszystkim nasiona roślin strączkowych, soja, orzechy, ziemniaki, ryby, produkty zbożowe, mięso oraz porzeczki i banany. Potas zawierają również popularne i lubiane przez Nas pomidory, natka pietruszki, seler, morele suszone, brokuły, buraki, kasza gryczana, kakao, czekolada mleczna oraz gorzka i wiele innych, jednak w produktach mlecznych potasu jest zdecydowanie mniej.
     U zdrowych osób przeważnie nie zauważa się niedoboru potasu, jednakże na potas powinny w szczególności zwrócić uwagę osoby, które mają problemy z nadciśnieniem tętniczym (zalecana jest dla takich osób dieta bogata w potas) oraz osoby zażywające leki moczopędne (tzw.diuretyki). Po zatruciach pokarmowych i biegunkach również poziom potasu w organizmie spada. Następstwem tego typu schorzeń może być hipokaliemia czyli niedobór poziom potasu, a co za tym idzie - mogą występować zaburzenia pracy serca, zaburzenia układu nerwowego oraz zwiotczenie mięśni czemu towarzyszyć mogą: ogólne osłabienie, obrzęki nóg, senność i apatia itp.

     Mam nadzieję, że zaciekawiłam Was moim kolejnym postem :) Zabierajcie się zatem do przyrządzenia smakowitej sałatki z pomidorami i natką pietruszki! :) Pozdrawiam! :)


Share this:

JOIN CONVERSATION

2 komentarze:

  1. Bardzo dobrze pani to idzie!!!! pozdrawiam ,ŻYCZĘ POWODZENIA

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję Pani bardzo! :) Pozdrawiam i zapraszam do ponownych odwiedzin i przeglądania kolejnych postów.

      Usuń