Żyworódka - cenna roślina dla zdrowia i urody




Czy słyszeliście kiedyś o Żyworódce? Ta niesamowicie cenna roślina działająca grzybo i bakteriobójczo oraz sprawdzająca się w zapobieganiu rozmaitych dolegliwości.

   Żyworódka Pierzasta, którą widzimy na zdjęciu to Kalanchoe Daigremontiana - pamiętajcie aby nie mylić jej z drugą odmianą Żyworódki mianowicie z Kalanchoe Pinnata - ta z kolei ma inne właściwości oraz wygląd - jej liście są zaokrąglone.
   Kalanchoe Daigremontiana - ta niezwykła roślina, według mnie powinna być w każdym domu, ze względu na jej liczne walory. W celach zdrowotnych można ją stosować wewnętrznie i zewnętrznie. Jej liście są podobne do roślin z rodziny gruboszowatych. Jak widać - moja Żyworódka jest jeszcze małych rozmiarów, gdyż dopiero od niedawna zaczęłam ją hodować - dostałam ją od swojej babci, która już korzysta z jej leczniczych właściwości. :)


   Przejdźmy zatem do najważniejszego, czyli do jej walorów zdrowotnych. Żyworódka zawiera witaminę C oraz mangan miedź, selen, glin, krzem, potas, wapń, żelazo. Tak jak już wspomniałam działa bakteriobójczo, przeciwzapalnie oraz regenerująco zatem jest zalecana również dla osób walczących z trądzikiem - w tym wypadku można stosować okłady z liści lub okłady z soku/nalewki z Żyworódki. Okłady z liści można stosować także w przypadku: bólów głowy, zapalenia spojówek, kurzajek, blizn, stłuczeń i ran.

Jak przygotować okład z liścia Żyworódki? 
Liść delikatnie umyć, następnie pociąć jedną stronę liścia tak, aby zwiększył wydalanie zdrowotnego soku znajdującego się we wnętrzu - następnie tą stroną przyłożyć w dane miejsce wymagające okładu.

   Sok z Żyworódki ma zastosowanie również zewnętrzne ale i wewnętrzne. Zewnętrznie stosuje się okłady nasączonych sokiem gazików, zatem jest lekiem na dolegliwości takie jak:
- wspomniany ból głowy (trzymać okład tak długo aż ból ustąpi lub posmarować czoło i skronie sokiem bez okładu);
- trądzik i wągry (okłady rano, popołudniu i wieczorem);
- reumatyzm (kilka razy dziennie stosować okłady w bolące miejsca);
- oparzenia skóry (okłady kilka razy dziennie);
- swędzenie skóry po ukąszeniach (posmarować sokiem swędzące miejsce);
- odleżyny, grzybice.
   Wewnętrzne stosowanie to picie soku z Żyworódki nawet do kilku razy dziennie. Sok do picia ma zastosowanie w: chorobach wrzodowych, bólach zębów, cukrzycy, hemoroidach, chorobach żołądka, żylakach, katarze i innych dolegliwościach towarzyszącym grypie. Picie soku przyczynia się również do oczyszczania organizmu z toksyn i wspomagania układu odpornościowego.

Jak przygotować sok z Żyworódki?
Liście wraz z łodygą obciąć, umyć i owinąć np. bibułką. Włożyć do lodówki i wyjąć po tygodniu. Po wyjęciu należy pokroić i zmiażdżyć liście i wycisnąć z nich calutki sok. Po dodaniu do soku spirytusu otrzymamy nalewkę - wówczas do 1/4 soku dodajemy 1 szklankę spirytusu (najlepiej salicylowego).

Uwaga! Do przechowywania soku i zgniatania liści nie należy używać metalowych naczyń oraz sztućców.

Jak pielęgnować Żyworódkę?
Powinna stać w jasnym miejscu, dobrze nasłonecznionym. Należy ją podlewać do 2 razy na tydzień.



Reasumując polecam hodować tą cenną i niezwykłą roślinę. Właściwości lecznicze wykazują podobno rośliny, które są co najmniej jednoroczne, zatem zacznijcie hodować swoją Żyworódkę już dziś! :) 

Pozdrawiam!

Share this:

JOIN CONVERSATION

6 komentarze:

  1. muszę też sobie taka posiać, uwielbiam takie zdrowotne roślinki :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam! Ja również uwielbiam! :) :) Pozdrawiam serdecznie.

      Usuń
  2. ciekawy artykuł, zwłaszcza zainteresowało mnie działanie na ból głowy, bo niestety mam z tym od pół roku poważny problem. Fajnie, że się tu znalazłam :)
    Powodzenia w blogowaniu !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję bardzo! To polecam zatem wypróbować na ból głowy okład z soku Żyworódki - mam nadzieję, że pomoże! Być może znajdziesz również inny sposób jak wykorzystać sok.
      Jak możesz odezwij się czy okłady pomogły i po jakim czasie - będzie to cenna wskazówka:) Pozdrawiam serdecznie!

      Usuń
  3. Mam sadzonekę zyworodki,ale nie wiem jak często j ą podlewać i gdzie ja trzymać ,czy na słońcu,czy bardziej w cieniu,trzymam na parapecie do południa słonecznym,po południu cień

    OdpowiedzUsuń