Bieganie! Czas start!


Wiosna w pełni... czy nie jest to dobra pora, aby zacząć systematycznie biegać? A może biegacie przez cały rok niezależnie od pory roku? 
Zaczynacie biegać razem ze mną? Dziś przedstawiam Wam kilka ciekawostek na ten temat - czego należy przestrzegać oraz na co zwracać uwagę podczas biegania. :)

Co jest najważniejsze? Odpowiednia motywacja! Bez indywidualnej chęci i potrzeby po 2 dniach biegania zrezygnujesz bez wyrzutów sumienia. Należy zdać sobie sprawę z tego dlaczego chcemy biegać, jakie nam to przyniesie korzyści oraz jakie uzyskamy efekty dla naszego zdrowia i sylwetki! Oczywiście efekty mogą być tylko pozytywne, czyli zwiększenie wydolności naszego organizmu i poprawa naszej kondycji oraz samopoczucia psychicznego!

Dlaczego akurat bieganie?
- nie wymaga żadnych zobowiązań finansowych - jedynie potrzebne jest wygodne obuwie i lekki strój,
- biegać można wszędzie,
- modeluje sylwetkę, wzmacnia siłę mięśniową oraz wydolność fizyczną organizmu,
- poprawia samopoczucie i uwalnia hormony szczęścia,
- poprawia nasze zdrowie - tak jak każdy rodzaj aktywności fizycznej,
- dzięki bieganiu można również spędzać czas ze znajomymi - wspólne bieganie, rozmowy i wspólna motywacja,
- jest to przyjemna forma spędzania czasu wolnego, która przyczynia się do pozbycia się zbędnych kilogramów.

Jak już jesteśmy dobrze zmotywowani czas na odpowiedź na pytanie: jak zacząć biegać i od czego rozpocząć?

1. Odpowiedni strój oraz obuwie.
Oczywiście nie musisz od początku kupować sobie specjalistycznych butów do biegania! Najważniejsze aby zaczęło się systematycznie biegać, a z czasem można zaopatrzyć się w specjalne buty do biegania. Ubierz się wygodnie, nie za ciepło, oczywiście w zależności od warunków atmosferycznych i rozpocznij swoją przygodę z bieganiem! Po jakimś czasie, jak już spodoba Ci się ten rodzaj sportu możesz zaopatrzyć się również w odpowiednią odzież, która będzie chroniła Cię przed przegrzaniem, wychłodzeniem i odprowadzała pot.

2. Stretching.
Jestem zwolenniczką wykonania kilku prostych ćwiczeń rozciągających po bieganiu oraz gdy nie jesteśmy osobami początkującymi przed rozpoczęciem biegania. Oto kilka z nich:
- stanie w lekkim rozkroku - uniesienie rąk w górę, pozycja - stanie na palcach i wysoko sięgamy dłońmi do góry wypychając przy tym biodra do przodu - wspinając się na palce i wyciągając całe ciało do góry rozciągamy mięśnie brzucha, klatki piersiowej i łydek;
- stanie w lekkim rozkroku - nogi i ręce wyprostowane, tułów pochylamy do przodu tak, aby ręce dotknęły stóp;
- wykroki do przodu - jedna noga zgięta w kolanie, tułów wyprostowany i kucamy raz na jedną nogę i raz na druga nogę pozostając w pozycji na każdą nogę przez ok.5sekund - wykonujemy po 5 powtórzeń na każdą nogę i zgięte kolano;
- przyciąganie nogi do tyłu - stanie na jednej nodze, drugą nogę uginamy w kolanie, ręką łapiemy za kostkę i maksymalnie przyciągamy nogę za siebie i do góry aż dotknie pośladka - ćwiczenie na jedną i drugą nogę - pozostawiamy pozycję na każdą nogę na ok 5 sekund.

3. Dobre tempo podczas biegania.
Oczywiście każdy z nas ma inną kondycję, zatem tempo biegu musimy do siebie indywidualnie dopasować - dla początkujących polecam naprzemiennie trucht z szybkim marszem. Jeżeli chodzi o czas - osoby początkujące mogą rozpocząć swój trening nawet od 15minut, następnie umiarkowanie zwiększając z dnia na dzień czas biegania.

4. Najlepsze tempo do spalania tkanki tłuszczowej.
Spokojny bieg, podczas którego możesz spokojnie rozmawiać - nie jest ważna szybkość biegu, tak jak czas biegu i umiarkowane tętno - im dłużej biegasz w odpowiednim dla siebie zrównoważonym tempie - tym lepiej.

5. Konkretny cel.
Wyznaczenie sobie celu biegania - np. "dzisiaj przebiegnę dookoła całe osiedle" zmotywuje Nas jeszcze bardziej do działania, dlatego tak ważne jest wyznaczenie sobie planu biegania, czasu oraz znalezienie odpowiedniej pory do biegania - indywidualnie dopasowanej, np. rano przed pracą lub wieczorem przed ulubionym filmem.

6. Dieta przed i po treningu.
Przed bieganiem należy ok. 3 godziny nic nie jeść, aby uniknąć niekomfortowych dolegliwości związanych z przewodem pokarmowym. Jeżeli bardzo odczuwamy głód przed treningiem, możemy wypić godzinę przed szklankę soku lub zjeść energetyczny baton z dużą ilością węglowodanów. Najlepiej przez cały dzień utrzymywać odpowiednią dietę :), jednakże po treningu najlepiej zjeść np. jogurt z owocem lub płatkami musli czy też twarożek z warzywami i chrupkim, ciemnym pieczywem aby uzupełnić węglowodany i dostarczyć organizmowi porcję białka.

7. Uzupełnianie płynów.
Pamiętajcie o piciu wody niegazowanej, najlepiej podczas całego dnia. Jeżeli wypocimy dużo podczas biegania, musimy dużo, a nawet więcej niż wypociliśmy wypić wody po bieganiu. Pamiętajcie, że dziennie powinniśmy wypijać ok. 2 litrów płynów (najlepiej wody), a jeszcze więcej w przypadku gdy uprawiamy sport.

Najważniejsze zasady według mnie - omówione. Jeżeli jesteście hardcorowcami :) możecie połączyć bieganie z ćwiczeniem w domu! Po bieganiu można na przykład zrobić sobie 3 serie po 20 brzuszków zwykłych i 2 serie po 30 brzuszków skośnych lub skorzystać z mojego zestawu ćwiczeń, który już zapewne znacie, a jeżeli nie zachęcam do zapoznania się z nim! Zestaw ćwiczeń znajdziesz (tutaj) :) Lato już tuż tuż!

Po treningu polecam również wygładzający i ujędrniający masaż bańką chińską! :) Wszelkie informacje o masażu (tutaj).


Powodzenia w odnalezieniu swojej motywacji i mam nadzieję, że rozpoczniecie swoją przygodę z bieganiem lada dzień - jeżeli jeszcze jej nie rozpoczęliście. :)
Może macie inne, cenne wskazówki dotyczące biegania? Czekam na Wasze komentarze! Pozdrawiam... :) 

POWODZENIA!

Share this:

JOIN CONVERSATION

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz