Błonnik w diecie

Błonnik pokarmowy – dlaczego jest tak ważny w naszej codziennej diecie?

Przede wszystkim zacznijmy od tego co to jest błonnik – jest to składnik niepodlegający trawieniu, nazywany włóknem pokarmowym. Należy do węglowodanów złożonych, może być rozpuszczalny i nierozpuszczalny w wodzie.


Dieta obfitująca w większe ilości błonnika pokarmowego nosi nazwę bogatoresztkowa. Zalecam taką dietę u osób mających problemy z zaparciami oraz u osób, które chcą pozbyć się nadmiernych kilogramów.

Błonnik w diecie powoduje nie tylko zwiększenie flory bakteryjnej w jelicie grubym ale również nasila procesy fermentacyjne podczas trawienia, zatem podrażnia ściany jelita i przyspiesza tym samym perystaltykę jelit, co jest ogromnie ważne przy zaparciach. Dzięki temu zapobiega również wielu chorób, takich jak np. żylakom odbytu czy nowotworom jelita grubego.  W dzisiejszych czasach zaobserwowałam na co dzień w pracy, że coraz więcej osób ma problemy z jelitami i cierpi na zespół jelita drażliwego, którego głównym z objawów są właśnie zaparcia. Pamiętajmy o tym, że jelita są niezwykle wrażliwe na codzienne sytuacje stresowe, zatem to również może powodować złą perystaltykę jelit, a co za tym idzie – zaparcia.

Błonnik pokarmowy wpływa na zmniejszenie poziomu cholesterolu w naszym organizmie przez wzmożone wywieranie wpływu na wątrobę do produkcji kwasów żółciowych.
Błonnik spożywany wraz z pokarmem pęcznieje w żołądku i wiąże wodę – udowodniono, że ok. 100g otrąb może wiązać nawet 450g wody – dzięki temu błonnik zapobiega odwodnieniu mas kałowych. Kolejna zaleta błonnika jest taka, że spowalnia proces trawienia i wchłaniania węglowodanów, a co za tym idzie – powoduje wolniejszy wzrost glukozy we krwi po posiłku – jest również bardzo ważny zatem w diecie osób chorych na cukrzycę. Oczywiście o czym już wspominałam powoduje również uczucie sytości na dłużej, gdyż pęcznieje i wypełnia nasz żołądek.

Niedobory błonnika w diecie mogą powodować rozmaite choroby cywilizacyjne m.in. wspomniany nowotwór jelita grubego, kamicę żółciową, polipy jelita grubego czy hemoroidy.


Gdzie znajduje się błonnik? W jakich produktach go znajdziemy?
- przede wszystkim źródłem błonnika jest ciemne, zwłaszcza razowe pieczywo, gruboziarniste kasze, ryż brązowy, płatki owsiane, otręby, orzechy itp.
Pamiętajmy o tym, że im bielsza mąka i im drobniejsza kasza tym ma mniej błonnika i mniej witamin oraz składników mineralnych;
- w warzywach duże ilości błonnika możemy znaleźć m.in. w warzywach strączkowych oraz bogatymi w błonnik jest czosnek, bób, groch, fasola, seler, korzeń pietruszki itd.;
- w owocach błonnik w większej ilości znajduje się m.in. w porzeczkach, malinach, awokado, kiwi, czarnych jagodach, jeżynach, agreście, jabłku -
(pamiętajmy, że więcej błonnika będą miały całe, nieobrane owoce niż np. sok z owoców).

Co jest ważne – należy pamiętać o tym, że im więcej błonnika w diecie, tym więcej powinno się wypijać wody mineralnej!!!  Wówczas błonnik, dzięki wodzie zwiększa swoją objętość. W przeciwnym razie może dojść do wzdęć i nieprzyjemnego dyskomfortu w żołądku. Najlepiej wypijać dziennie co najmniej 2-2,5l wody dziennie.

Share this:

JOIN CONVERSATION

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz